Поиск

Це коштовне слово — "здоров'я"

Говорячи про стан вітчизняної медицини, не можна обійти питання забезпечення населення ліками, ціни на які ростуть чи не щодня...
Виробництвом лікарських засобів в Україні займаються 148 підприємств, які виготовляють більше 3 тис. препаратів. Ще понад 8 тис. зареєстрованих ліків — іноземного виробництва, що становить 71 відсоток від загальної їх кількості. За даними Держкомстату, роздрібний ринок фармацевтичної продукції за минулий рік склав близько 13 млрд грн. У той же час, при зростанні заборгованості з виплати заробітної плати, кількості безробітних кожна сім'я в державі щоденно стикається зі стрімким подорожчанням ліків. 96 відсотків імпортованих лікарських засобів (за інформацією Держмитслужби) ввезено з використанням режиму пільгового оподаткування, а 2,6 відсотка — суб'єктами, зареєстрованими в офшорних зонах.
За висновками Державного фармакологічного центру, викорінення фактів зайвого призначення лікарями медикаментів хворим, запровадження диференційованої націнки на лікарські засоби дасть змогу українцям заощаджувати щороку близько одного мільярда доларів США. Нашими перевірками виявлено численні випадки встановлення необґрунтованих цін на ліки через перевищення граничних націнок. Однією з причин цього є неналежний контроль за додержанням державної дисципліни цін з боку органів, на які ці функції покладено.

Із четвертого кварталу 2008 року мало місце зростання цін на переважну більшість лікарських засобів: закордонного виробництва — в середньому на 70 відсотків, вітчизняного — на 20. В окремих областях зростання цін було ще більшим. Наприклад, ціна на вітчизняний валокордин у Вінницькій області зросла на 50 відсотків, Рівненській — на 57. В окремих аптечних закладах націнка становила від 75 до 230 відсотків.

Разом із тим, органами влади заходи щодо стабілізації цін на фармацевтичному ринку до цього часу не виконано. Міністерством економіки та Держлікінспекцією не розроблено механізм контролю за дотриманням суб'єктами господарювання надбавок на лікарські засоби та вироби медичного призначення, ціни на які підлягають державному регулюванню. Не створено і державного реєстру цін на ці препарати.

Нагадаю, що у жовтні 2008 року Антимонопольним комітетом розпочато справу щодо 15 найбільших оптових компаній з розповсюдження ліків за ознаками антиконкурентних узгоджених дій на ринку лікарських засобів. І Генеральна прокуратура України очікує на остаточні матеріали АМКУ з даного питання. Крім того, відсутність нормативно визначеного порядку взаємодії між митними органами та Державною інспекцією контролю якості лікарських засобів сприяє ввезенню в Україну неякісних та фальсифікованих лікарських препаратів. За останні два роки тільки однією дніпропетровською комерційною фірмою імпортовано майже 2 тис. серій лікарських засобів без будь-якої перевірки їх якості.

До цього варто додати, що з початку 2009 року територіальними органами Держлікінспекції заборонено обіг 22 серій фальсифікованих ліків, виявлено 45 найменувань фальсифікованих та 7 — не зареєстрованих в України медикаментів. Водночас повідомлення інспекції до органів внутрішніх справ про виявлені фальсифіковані медикаменти залишаються без належного реагування. Так, на 15 повідомлень до Міністерства внутрішніх справ отримано лише 2 відповіді. Реальні заходи з виявлення джерел надходження фальсифікату не вживаються.

У поліклінічних відділеннях, як правило, офіційно чи неофіційно вимагають гроші. Такі факти відомі всім, але ситуація не змінюється.

Подібні факти відомі й нам. І ми на них реагуємо. Так, прокурором Луцька порушено кримінальну справу за фактом незаконної відмови у безоплатних медикаментах, у той час як вони були в наявності. У Дніпропетровській області порушено кримінальну справу за фактом вимагання оплати в онкологічному диспансері. Прокуратурою Судака (АР Крим) направлено до суду кримінальну справу стосовно лікаря кабінету діагностики, яка вимагала гроші за обстеження. Трапляються навіть просто дикі випадки. У Кіровоградській області хворого виписали з лікарні у зв'язку з відсутністю коштів, про що навіть зроблено запис в історії хвороби.

Є безліч фактів вимагання оплати медичних послуг під виглядом благодійної допомоги. Усього ж за результатами проведених у 2008 — 2009 роках перевірок органами прокуратури порушено 441 кримінальну справу, 288 — направлено до суду.

Наостанок зазначу, що проблеми медицини — це проблеми не лише охорони здоров'я. Це проблеми держави, політиків, громадськості, засобів масової інформації. А прокуратура й надалі жорстко діятиме в разі виявлення порушень законодавства про охорону здоров'я.

За матеріалами: Адвокат-консалтінг

Додати коментар


Захисний код
Оновити