Поиск

Ліцензійне чи ні?

В період фінансової кризи перед громадянами України знов постало питання, яке набуло нової актуальності: «Який лазерний диск купити: ліцензійний за 60-80 грн. чи піратський (що містить в 10 разів більше інформації) за 25 грн?». Звісно, коли в кишенях залишається обмаль готівки, люди мимоволі зупиняються біля вуличних розповсюджувачів неякісної цифрової продукції і переглядають їхній асортимент. І це незважаючи на те, що в разі купівлі таких лазерних дисків ми не лише ризикуємо отримати неякісну продукцію, але й стаємо співучасниками злочину, що карається кримінальним законодавством. Тож, незважаючи на очевидну протиправність розповсюдження такого товару, цей бізнес в Україні лише процвітає, адже держава замість реального протистояння цьому явищу, лише імітує боротьбу зі злочинцями.

Дійсно, вітчизняне законодавство в даній сфері досить лояльне, а переслідування порушників права інтелектуальної власності не відпрацьоване належним чином. Особливо це стосується процесуальних норм. Неправомірне розповсюдження фільмів та музики через мережу інтернет в нашій країні взагалі стало повсякденним явищем. Це не дивно, адже чинне законодавство в цій сфері вже застаріло й давно не вдосконалюється. Зрозуміло одне – поки вказані явища будуть частиною нашого життя, а купівля краденої власності на електронних носіях буде для нас тим самим, що й похід до супермаркету за продуктами – про повагу до права інтелектуальної власності в нашій державі годі й говорити.

Але в даному випадку йдеться не лише про фізичних осіб, але й про суб'єктів господарювання, які здебільшого також надають перевагу несертифікованому програмному забезпеченню для своїх офісних робочих місць. Як вказувала раніше прес-служба Державного комітету зв'язку та інформатизації України, рівень використання в Україні неліцензійного програмного забезпечення складає приблизно 87%. Щорічно в Україні реалізується програмного забезпечення на суму 120-140 млн доларів, з них легального – лише на 25-35 млн доларів. При цьому втрати держбюджету від недотриманих доходів складають 30 млн доларів. Цифри кажуть самі за себе.

З механізмом знищення неліцензійних лазерних дисків, конфіскованих митними органами, також існує багато проблем. Згідно з Порядком розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 985, майно, якість якого не відповідає вимогам стандартів, підлягає переробці або знищенню (утилізації). Згідно з даним актом, знищення такого майна проводиться у присутності членів комісії, яка утворюється з представників органу державної виконавчої служби, митного органу, органу державної податкової служби та фінансового органу. Проте, незважаючи на теоретичну простоту цього механізму, на практиці виникає багато питань, тому митні органи разом з органами державної виконавчої служби починають між собою «грати в футбол» контрабандною продукцією, знищення або утилізація якої не виписана в законі належним чином. Це стосується не лише контрафактних лазерних дисків, але й несертифікованих медичних препаратів, алкоголю, тютюнових виробів тощо.

За матеріалами: Адвокат-консалтінг

Додати коментар


Захисний код
Оновити